Loki

Jedním ze stálých hostů ásgardských síní byl vždy Ódinův pokrevní bratr Loki. Je známý po celém severu a je jen málo příběhů, které se bez něj obejdou, jen málo událostí, které nějakým způsobem neovlivnil, jen málo bohů, kteří se s ním nedostali do křížku. Nikdo pořádně neví, na čí stojí straně, zda chce bohy zničit, nebo jim svým zákeřným a škodolibým způsobem pomáhá.

Kupříkladu bohům vytrhl velký trn z paty, když Ásové najali jednoho obra na stavbu hradeb Ásgardu a jako platbu mu slíbili slunce, měsíc a samotnou bohyni Freyu. Dali mu sice šibeniční podmínky, ale díky pomoci svého hřebce Svaldifariho obr vše stíhal a tři dny před koncem termínu už chyběla jen vstupní brána. Vypadalo to, že bohové budou muset vysokou cenu zaplatit, ale Loki přišel s nápadem, jak včasnému dokončení stavby zabránit. Objevil se před Svaldifarim jako bujná klisna, a ten ji tři dny pronásledoval. Obr díky tomu nestihl usadit poslední kámen a podmínky bohů tak nesplnil. Obr samozřejmě protestoval a dožadoval se zaplacení se zbraní v ruce, ale na to už čekal Thor, který opět dokázal, jak mocný je jeho obávaný Mjolnir. Po čase se pak Lokimu narodilo hříbě, osminohý Slepinir, z nějž se stal kůň samotného Ódina.

Loki bohům vyváděl spoustu šprýmů a nepříjemností. Oblíbeným terčem jeho zlomyslností, i dobrých rad jak se dostat z průšvihů, byl Thor. Příběhy o jejich příhodách a sporech by zaplnily celé knihovny.

Lokiho největším nepřítelem byl neúnavný Heimdal, strážce duhového mostu. Nikdy Lokimu nedůvěřoval, nikdy s ním nepil na zdraví. Když se jednou bohyně Freya probudila okradena o svůj náhrdelník Brísingamen, byl to Heimdal, kdo se pustil za zlodějem. Dohnal Lokiho až daleko na severu a v tulení podobě jej pronásledoval do mořských hlubin, kde ho v souboji porazil a náhrdelník mu uzmul.
 
Posledním z Lokiho šprýmů, tím který ho stál svobodu, byla Baldrova smrt. Ano, Baldrův slepý bratr sice napjal luk ve snaze zasáhnout nezranitelného boha, ale byl to Loki, kdo slepci podal šíp z větvičky jmelí, jediné věci kterou Frigg zapomněla požádat o slib, aby neublížila jejímu synovi. Když pak Baldr odešel do Helheimu, byl to opět Loki, který v podobě stařeny jediný neoplakával jeho smrt, a překazil tak splnění podmínky stanovené vládkyní Hel, aby se Baldr mohl navrátit nazpět.

Po tomto žertu přešla ásgardské bohy trpělivost a Loki byl střevy vlastního syna připoután ke skále v hluboké jeskyni, nad hlavou mu leží had, z jehož zubů stále odkapává jed na Lokiho tvář, a takto tam bude Loki trpět až do konce věků.
 
A až konec světa nastane, bude to právě Loki, kdo se stane kapitánem korábu mrtvých Naglfaru, aby převezl vojska Helheimu do poslední bitvy.