Normalizace ( 1969 - dále)

výročí okupace - 21. srpna 1969

srpen 1969 - Zvláštní vydání Rudého Práva
Neprošli…

Události, které jsme prožili letošního srpna, zůstanou dlouho v naší paměti. Ulice některých měst, zejména ulice Prahy, staly se dějištěm útoku namířeného proti socialistickému státu a proti komunistické straně - útoku vyvolaného kontrarevolučními, antikomunistickými silami. Hořely ohně, zněly výstřely, řinčelo sklo rozbíjených výkladních skříní, byly desítky raněných a byli mrtví. Složky ministerstva vnitra, příslušníci Lidových milicí, Pohraniční stráže i jednotky armády museli vyvinout velké úsilí, aby „boj o ulici“ byl v krátké době zlikvidován a nebezpečné deklasované kriminální živly vyhnány z našich náměstí a tříd našich měst.

(....)

A tak v srpnových ulicích Prahy, Brna a jiných měst vzplanuly ohně, zněly výstřely a někde stovky a jinde tisíce lidí útočily na ochránce pořádku kameny, láhvemi s hořlavinou i samopaly. Avšak už po prvním dni 19. srpna bylo zřejmé, že kontrarevoluční, antikomunistické síly utrpěly krach. I když v následujících dvou dnech zvyšovaly svůj tlak, přece jen se ukázalo, že vedle svedených chlapců a děvčat tvoří hlavní a nejagresivnější část jejich bojůvek deklasované, kriminální živly. Dělnická třída a ostatní pracující Prahy „demonstrace“ odmítli. Stejně tomu bylo i v jiných městech. Rozhodný postup ministerstva vnitra, LM, armády a Pohraniční stráže pak nejen zabránil, aby se „demonstrace“ změnily v řádění vandalů, ale v krátké době obnovil pořádek.
Kontrarevoluce neprošla ani po roce.

duben 1970 - Československý filmový týdeník
Proběhly oslavy 100. výročí narození V. I. Lenina

Při příležitosti oslav stého výročí narození Vladimira Iljiče Lenina přednesl v Hradci Králové slavnostní projev Josef Korčák, předseda české vlády. Na závěr slavnosti odhalil soudruh Korčák pomník, který je dílem zasloužilého umělce sochaře Bělosteckého a architekta Ignasčenka.
V muzeu V. I. Lenina v Praze byla otevřena tématická výstava Lenin - člověk 20. století.
Ústřední oslavou 100. výročí Leninova narození bylo slavnostní setkání v parku kultury a oddechu Julia Fučíka. Hlavní projev pronesl soudruh Gustáv Husák: „Lenin bol jedinečnou politickou osobnosťou. Bol revolucionárom a myslitelom a súčasně nesmírne súcitnym a ludskym člověkom.“

listopad 1970 - Československý filmový týdeník
Konala se ustanovující konference SSM

Za účasti nejvyšších představitelů strany a státu byla 9. listopadu zahájena ve Sjezdovém paláci v Praze celostátní ustanovující konference Svazu socialistické mládeže. Devět set delegátů vyslechlo projev předsedy federální rady dětských a mládežnických organizací Juraje Varholíka, který nastínil hlavní úkoly nové organizace. Třídenního jednání konference se zúčastnili také četní zahraniční hosté, mezi nimi i letec a kosmonaut A. Nikolay. Ustanovující konference dovršila úsilí o výstavbu jednotné mládežnické organizace, která má přispět k řešení otázek ideové, politické a mravní výchovy mladé generace i její konkrétní účasti na budování a řízení naší společnosti.

prosinec 1970
Poučení z krizového vývoje ve straně s společnosti po XIII. sjezdu KSČ

Ústřední výbor KSČ je přesvědčen, že se tento dokument stane poučením pro stranu a přispěje k jejímu dalšímu politickoideovému i organizačnímu sjednocování, k upevnění jejího marxisticko-leninského charakteru, k posílení její vedoucí úlohy a k úspěšnému socialistickému rozvoji celé naší společnosti.

Kontrarevoluční úloha sdělovacích prostředků vyústila po 21. srpnu 1968 ve smršť šovinistické demagogie, která měla zabránit tomu, aby českoslovenští občané rozpoznali správnou dělící čáru třídního boje. Tato demagogie měla současně vzbudit v naší zemi i ve světě dojem, že jde o všenárodní vlastenecké hnutí. Takovémuto ovzduší podlehli i mnozí čestní komunisté a poctivý občané naší republiky, kteří vinou celkové dezinformace i hluboce chybného prohlášení PÚV KSČ nebyli s to rozeznat skutečnou pravdu. Leckteří z nich se dopouštěli činů, jež odporovaly jejich skutečnému přesvědčení. Postupně se sami přesvědčili a přesvědčují o správnosti internacionální pomoci spojenců, tehdejších svých postojů a činů upřímně litují a poctivou prací vyjadřují svou oddanost ve věci socializmu.

29/11/1971 - Rudé Právo
Československý lid rozhodl

Významným politickým činem byly volby do všech zastupitelských sborů konané na celém území republiky ve dnech 25. a 26. listopadu 1971, ve kterých se československý lid rozhodl jednoznačně pro politiku KSČ a Národní fronty. Volby dokázaly, že náš lid se přesvědčil, že jeho šťastný a spokojený vývoj je jedině možný v těsné spolupráci s ostatními socialistickými zeměmi, především s SSSR, který je skutečnou zárukou naší politické i hospodářské samostatnosti.