Okupace, Pražský podzim a události první poloviny roku 1969

21/8/1968 - Český rozhlas

Okupace Československa 21. srpna 1968 - první hlášení


24/8/1968 - Lidová demokracie
Pohřeb první oběti

V Bratislavě se včera konal pohřeb první oběti spojeneckých vojsk pěti států Varšavské smlouvy do ČSSR. První obětí brutality okupačních jednotek se stala na schodech bratislavské univesity studentka Danka.

27/8/1968 - Mladá Fronta, 1. zvláštní vydání
President opět v Praze
S ním přijeli: Dubček, Černín, Smrkovský, Kriegel, Špaček, Šimon

Dnes v ranních hodinách se do Prahy vrátil president republiky Ludvík Svoboda. S ním přijeli: A. Dubček, Ing. O. Černín, J. Smrkovský, F. Kriegel, J. Špaček, B. Šimon. Část delegace se měla v Moskvě zdržet ještě po několik dní. President republiky s delegací odjel okamžitě na Hrad. Očekáváme, že se nejdříve naše delegace bude informovat o situaci u nás, než někdo z nich podá zprávu o moskevských rozhovorech.

18/10/1968 - Mladý Svět
Vteřiny týdne - pátek 18

Plénum národního shromáždění schválilo text dohody mezi vládami ČSSR a SSSR o dočasném pobytu sovětských vojsk u nás. Zasedání se zúčastnilo 242 poslanců, z toho 228 hlasovalo pro, 4 proti a 10 poslanců se zdrželo hlasování. Podle této dohody se vojska NDR, MLR, PLR a BLR stáhnou na svá území, zůstane část sovětských vojsk.

14 - 17/11/1968 - ze zasedání ÚV KSČ:

Hlavní úkoly strany v nejbližším období:
Je mimořádně důležité upřímné a důsledné plnění moskevského protokolu z 26. srpna, jenž je jediným východiskem pro cestu normalizace poměrů v ČSSR.

leden 1969 - Československý filmový týdeník
Pohřeb Jana Palacha

19. ledna 1969 zemřel student Jan Palach. 20. ledna uctila Praha jeho památku. Dlouhý němý průvod se vydal z Václavského náměstí pražskými ulicemi k Filosofické fakultě University Karlovy, kde Jan Palach studoval. Národ se poklonil Janu Palachovi v Karolinu. Při této příležitosti hovořil ministr školství, universitní profesor Bezdíček: „Je však těžko všem poctivým lidem, neboť padl člověk s čistým štítem a s čistým srdcem, který bojoval za to nejcennější, co občan má, za svobodu, za pravdu. Obětoval svůj život, to nejdražší, co každý bojovník má a škoda jen, že nezůstal v řadách živých obhájců vznešených ideálů. Nemůžeme-li jej vnímat bok po boku, zůstávají s námi jeho ideje, jeho naděje, které ser ztotožňují s našimi. Proto s čistým srdcem i my, jimž leží osud a dobro naší země na srdci, béřeme pochodeň zapálenou Janem Palachem do rukou a bok po boku chceme chránit život, pravdu a svobodu.“

březen 1969 - Československý filmový týdeník
Oslavy vítězství našich hokejistů vyústily v nepokoje

Hned po skončení druhého vítězného zápasu našich hokejistů na mistrovství světa s mužstvem sovětského svazu se Václavské náměstí zaplnilo statisícovým davem jásajících fanoušků. Přišli sem oslavit naše vítězství. Takovou slávu Václavské náměstí ještě nezažilo. Bohužel došlo i na vandalství a nejenom v Praze. A takové násilí, jakožto každé hrubé násilí, odsuzujeme.

duben 1969 - Československá televize
Z vedení strany byl odvolán A. Dubček - nastupuje G. Husák

Na Pražský hrad přicházejí delegáti lednového pléna ústředního výboru strany - muži, o kterých se v minulých dnes nejvíc hovořilo, Gustáv Husák a Alexandr Dubček. Plénum ústředního výboru strany má zhodnotit politickou situaci od prosincového zasedání. Bylo to období konfliktní. Bylo nutno řešit situaci ve vedení strany. Dubnové zasedání ústředního výboru otevřelo novou etapu konsolidačního procesu. Důležitým opatřením byly kádrové změny, především odvolání Alexandra Dubčeka z nejvyšší stranické funkce a zvolení Gustáva Husáka prvním tajemníkem ústředního výboru.